Secretariat & Chairs

Harbans Dhillon
Malaysia
President
Alexandre Chan
Singapore
President-Elect
Evelyn Handel
United States
Secretary
Shaun O'Connor
Australia
Treasurer
Tiene Bauters
Belgium
General Member
Melanie Danilak
Canada
General Member
Marliese Alexander
Australia
General Member
Lisa Holle
United States
General Member

ISOPP Chairs

ISOPP governance model, in addition to the Secretariat, is made up of three standing committees, task forces, and work groups, each of which has an appointed Chair or Lead and each of which requires your input and time.  Volunteer for a committee, task force or work group. Contact services@isopp.org to join your peers and make a difference.  

Let us introduce you to the current ISOPP Chairs.

Rowena (Moe) Schwartz
United States
Governance Committee Chair
Shaun O'Connor
Australia
Finance Committee Chair
Carole Chambers
Canada
Research Committee Chair
John Wiernikowski
Canada
Advocacy Task Force Chair
Terry Maunsell
Australia
Awards and Travel Grants Annual Task Force Chair
Lisha Ng
Malaysia
Education Resource Development Task Force Chair
Rowena (Moe) Schwartz
United States
Member Engagement Task Force
Johan Vandenbroucke
Belgium
Standards Review Task Force Chair
Bo Yu
China
ISOPP 2018 Symposium Chair
Qing Zhai
China
2018 Symposium Annual Program Task Force Co-Chair
Suphat Subongkot
Thailand
2018 Symposium Annual Program Task Force Co-Chair
Barry Goldspiel
United States
Credentialing/Specialization/Scope of Practice Task Force Key lead
Felice Musicco
Italy
Communications Work Group Key Lead
Evelyn Handel
United States
Newsletter Work Group Key Lead
 

 

Committees, Task Force and Work Group Members

Below is a list of ISOPP’s committee, task force and work group members currently engaged and working for you the member. Volunteer for a committee, task force or working group. Contact services@isopp.org to join your peers and make a difference.  

Click on the link below to go directly to any of the following sections:

Advocacy Task Force

Chair: John Wiernikowski
Secretariat Member: Evelyn Handel
Members: Harbans Dhillon, Gustavo Espinoza, Felice Musicco, Himanshu Patel, Rowena Schwartz, Rosalyn Sims, Irene Weru

Awards and Travel Grants Annual Task Force

Non Secretariat Member (Chair): Terry Maunsell
Secretariat Member:  Lisa Holle
Non Secretariat Member/s: Waël Abi Ghanem, Gustavo Espinoza, Fabrizio Festinese, Rosalyn Sims, Siew Woon Lim 

Communications Work Group

Key Lead: Felice Musicco
Members: Kenny Dang, Jill Davis, Gustavo Espinoza and Shaun O’Connor
Call for members

Virtual Journal Club (Communications sub group)

Members: Felice Musicco, Carole Chambers, Alexandre Chan, Jill Davis, Harbans Dhillon, Peter Gilbar and Maria Larizza

Newsletter Work Group (Communications sub group)

Key Lead: Evelyn Handel
Members: Gustavo Espinoza and Tiene Bauters

Credentialing/Specialization/Scope of Practice Task Force 

Key Lead: Barry Goldspiel
Members: Call for members

Education Resource Development Task Force

Chair: Lisha Ng Yuk Yen
Secretariat Member: Shinya Suzuki
Members: Annemeri Livinalli, Sulamita Miranda Nam, Gouri Shankar Bhattacharyya, Suphat Subongkot, and Carien van der Merwe

Finance Committee

Treasurer (Chair): Shaun O’Connor
President-Elect:  Alexandre Chan
President: Harbans Dhillon
Non Secretariat Member: Call for member

Governance Committee

Past President (Chair): Moe Schwartz
President:  Harbans Dhillon
Non Secretariat Member: Barry Goldspiel

Member Engagement Task Force

Chair: Rowena (Moe) Schwartz
Secretariat Member: Shaun O'Connor
Members: Gustavo Espinoza

Research Committee 

Non Secretariat Member (Chair): Carole Chambers
Secretariat Member: Tiene Bauters
Non Secretariat Member/s: Tamrat Assefa (Ethiopia), Tandy-Sue Copeland (Australia), Peter Gilbar (Australia),
Kellie Jones Weddle (USA), Jennifer Jupp (Canada), Maria Larizza (Australia), Anantha Naik Nagappa (India), 
Sulamita Miranda Nam (Chile), Hisanaga Nomura (Japan), Matthew Saylor (USA), Paul Sessink (Sweden) and Shinya Suzuki (Japan)    

Standards Review Task Force

Chair: Johan Vandenbroucke
Secretariat Member: Shinya Suzuki
Members: Asuncion Albert-Mari, Thomas H. Connor, Sylvie Crauste-Manciet, Marc Geirnaert, Waël Abi Ghanem, Racha Sabbagh Dit Hawasli, Nana Asomaniwaa Owusu-Ansah, Sandra Palacios, Himanshu Patel, Paul Sessink, Graham Sewell, Gouri Shankar Bhattacharyya, Steve Stricker, Mayde Seadi Torriani, Sandrine von Grünigen, Carien van der Merwe and David Wata

2018 Symposium Annual Program (SAP) Task Force

Co-chairs: Qing Zhai and Suphat Subongkot
Secretariat Member: Lisa Holle
Members: Bruce Burnett, Carole Chambers, Tara Leslie, Manit Sae-Teaw, Lakkana Suwannoi, Mayde Seadi Torriani, Irene Weru and Bo Yu

2018 Symposium Planning Task Force

Chair: Bo Yu
Secretariat Members: Tiene Bauters
Members: Qiong Du